AMI ONE CONCEPT. NOWA WIZJA MIEJSKIEJ MOBILNOŚCI

Ami One Concept ma wszystkie cechy, by zyskać popularność w miastach. Dzięki atrakcyjnemu designowi, inteligentnej konstrukcji i oszczędnemu charakterowi pojazd ten jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby w obszarze miejskiej mobilności. Dominującym motywem jest tu symetria, z którą wiążą się liczne korzyści. Drzwi z lewej i prawej strony są identyczne, mają jednak odwrotne zamocowania i otwierają się w dwie różne strony − zawiasy drzwi po stronie kierowcy znajdują się z tyłu. Rozwiązanie to optymalizuje dostęp do wnętrza od strony kierowcy  i zwiększa bezpieczeństwo pasażera. Z przodu i z tyłu nadwozia wykorzystano te same elementy − panele, zderzaki, błotniki i listwy progowe. Tylne światła są zamienne (prawe/lewe). Cztery elementy, z których zbudowano lusterka zewnętrzne i klamki, złożone są w różnych konfiguracjach. Unikalnym wyposażeniem jest również otwierana górna część nadwozia. Ręcznie odsuwany dach wykonany jest z brezentu w kolorze Anthracite Grey. Można go zdjąć lub założyć jednym ruchem.  

Ami One Concept jest połączony z cyfrowym światem. Interfejsem pomiędzy kierowcą a samochodem jest smartfon. Zastępuje on również kluczyk. Otwieranie i zamykanie pojazdu odbywa się poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na aluminiowej podstawie klamek. Po umieszczeniu smartfona w specjalnym miejscu w kokpicie rozpoczyna się proces komunikacji między kierowcą a pojazdem. Wybrane aplikacje wyświetlane są w polu widzenia kierowcy w formie dymków, na zasadach zbliżonych do działania wyświetlacza Head-Up. Kierowca za pośrednictwem smartfona uzyskuje dostęp do profilu osobistego oraz palety usług. Na kierownicy Ami One Concept znajdują się dwa przyciski: przywołanie asystenta poprzez polecenia głosowe oraz menu przewijania aplikacji. 

Z prawej strony Drive POD znajduje się cylinder z przyciskiem uruchamiania napędu i pokrętłem automatycznej skrzyni biegów.

Ami One Concept ma w pełni elektryczny napęd, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i tani w eksploatacji. Samochód osiąga prędkość maksymalną 45 km/h nie emitując przy tym CO2. Zasięg wynosi 100 km i wystarcza do poruszania się w ruchu miejskim. Po podłączeniu Ami One Concept do miejskiej stacji ładowania lub punktu Wall Box można uzupełnić energię w akumulatorach w dwie godziny.   

Ami One Concept zapewnia nieograniczoną mobilność osobom mieszkającym w miastach, z prawem jazdy lub bez. Można z niego korzystać po ukończeniu 16 lat (14 we Francji). 

Citroën stworzył ten projekt jako alternatywę dla transportu publicznego oraz pojazdów dwukołowych.

Źródło: Citroen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *